Wyjątkowa lekcji historii

Niesamowite pływające muzeum, opowiadające o historii rozwoju żeglugi oraz o ludziach - miłośnikach transportu wodnego, 4 października rano zacumowało w ratowickim kanale żeglugowym.


   
    Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Fundacja Otwartego Muzeum Techniki przygotowała dla uczniów Szkoły  Podstawowej im. J. Korczaka w Ratowicach warsztaty i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży,  pt." Odrzańska Odyseja".  Pod pokładem pływającego muzeum barki towarowej Ż-2107  - Irena”  znaleźliśmy  mnóstwo eksponatów, zdjęć, tablic informacyjnych. Wszyscy uczniowie od klasy I do VIII z wielkim zainteresowaniem słuchali  opowieści profesora Stanisława Januszewskiego – historyka techniki, do roku 2011 wykładowcy Politechniki Wrocławskiej oraz założyciela Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Ciekawostki traktujące o tradycjach żeglugi towarowej na Odrzańskiej Drodze Wodnej, o zabytkach budownictwa wodnego, o wynalazcach z kręgu Wielkiej Emigracji lat 1832-1870 prowadzili także Mariusz Gaj i kapitan Mieczysław Balcerkiewicz, weteran żeglugi odrzańskiej, opowiadający o pracy i życiu na barkach.
    Niezwykła historia barki przyciągnęła uwagę wielu młodych słuchaczy. "Irena" powstała w 1936 r. w bydgoskiej stoczni. Przez około 50 lat transportowała towary na szlaku Kanału Bydgoskiego, pływała na wodach Odry, Warty i Wisły, z portu do portu głównych miast tych rzek. Po 1990 r. barka pełniła rolę magazynu. Była eksploatowana do 1998 r. Niestety "na postoju" dopadły ją oznaki starości. Dzięki staraniom Stanisława Januszewskiego oraz życzliwości dr Edwarda Ossowskiego (ówczesnego Prezesa Zarządu Żeglugi Bydgoskiej) Barka  przeszła w ręce Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Najpierw w szczecińskiej stoczni  wymieniono zniszczone poszycie dna, następnie sprowadzono barkę do Wrocławia. Przeprowadzono wiele remontów, robót porządkowych i antykorozyjnych. Wymieniono większość elementów wyposażenia. Wszystko to dzięki sponsoringowi wielu darczyńców, miłośników historii, wielkich bezinteresownych ludzi dzięki którym  barka towarowa Ż-2107 "Irena" wypłynęła znów na wody opowiadając o swojej historii, technice związanej z żeglugą i o żeglarzach wielkich horyzontów i serc.
    Zdziwienie zwiedzających wzbudzały parametry techniczne wodnego transportera: długość ok. 48m (czyli dł. szkolnego boiska sportowego + 5 metrów), szerokość 5 m, możliwości zanurzenia prawie 2 m z załadunkiem, nośności 254 ton..... i możliwości jednoczesnego przyjęcia ponad 100 uczniów pod pokład.
    Uczniowie i nauczyciele szkoły w Ratowicach dziękują za tę piękną lekcję historii w nietypowych warunkach i okolicznościach. Szczególne podziękowania dla Pani Dyrektor Anny Świtkowskiej oraz Sołtysa Ratowic Jarosława Jagielskiego za zaangażowanie w zapewnienie uczestnikom bezpieczeństwa i determinację w pokonywaniu trudności logistycznych.

Dorota Pelc